Eliminacja telewizji

Eliminacja telewizji

6 grudnia 2014 Wyłączono przez Agnieszka Nowicka

Nie daj się jednak wciągnąć w sprzeczkę. Jeśli to konieczne, powiedz, że dowiedziałeś/dowiedziałaś się, że telewizor w sypialni może być szkodliwy dla dzieci, a ty kochasz swoje dziecko i nie chcesz, aby stała mu się krzywda. „Rodzinny” odbiornik telewizyjny umieść w ulubionym przez wszystkich miejscu domu czy mieszkania. Zorganizuj dzieciom przyjemny rytuał związany z chodzeniem spać (zob. rozdział 3), obejmujący także bajkę na dobranoc. Starszym dzieciom możesz zaproponować odtwarzacz CD albo magnetofon kasetowy, żeby mogły słuchać mówionych książek.
Pogódź się z tym, że zarówno ty, jak i inni dorośli członkowie rodziny muszą staranniej dobierać programy oglądane w obecności dzieci. Wspólnie ustalcie strategię wybierania programów do obejrzenia; w trakcie dyskusji pozwól każdemu przedstawić swoje argumenty i uświadom wszystkim, że muszą pójść na kompromis. Jak zawsze zachowanie rodziców powinno posłużyć za przykład. Kiedy telewizor zniknie już z sypialni, poświęć wiele czasu na rozmowy i zabawy z dzieckiem, zadbaj też o to, aby miało i inne towarzystwo (na przykład zaproś przyjaciół dziecka).
Z czasem masz prawo oczekiwać, że twoje dziecko będzie się bawiło bardziej samodzielnie i nie będzie potrzebowało ustawicznie czyjegoś towarzystwa