Kiedy należy się udać z dzieckiem do psychologa dziecięcego?

Kiedy należy się udać z dzieckiem do psychologa dziecięcego?

23 kwietnia 2024 0 przez Agnieszka Nowicka

Obecnie u coraz większej ilości dzieci można dostrzec spore problemy behawioralne. Wiele z nich jest przebodźcowana i nie radzi sobie z otaczającym je światem. Często jest to niestety wina opiekunów i najbliższej rodziny dziecka.

Kiedy potrzebna jest wizyta u specjalisty?

Z całą pewnością nad wizytą u psychologa dziecięcego powinien się zastanowić każdy kto widzi jakieś niepokojące objawy u swojego dziecka. Początkowo ważna jest dokładna obserwacja młodego człowieka. Jeżeli jego stan nie ulega poprawie warto zgłosić się do specjalisty, który postara się określić w czym problem. To co kwalifikuje dziecko na terapię psychologiczną to przede wszystkim takie objawy jak:

  • nadmierna agresja,
  • moczenie nocne,
  • niemożność przespania całej nocy,
  • pierwsze objawy uzależnienia dziecka,
  • lęki i fobie,
  • wycofanie,
  • smutek,
  • przygnębienie,
  • częste przesypianie całego dnia.

Wyżej wymienione objawy powinny być pierwszym sygnałem, który spowoduje, że rodzic zacznie szukać dla siebie i swojego dziecka pomocy.

Poradnia psychologiczna w Poznaniu: https://klinika-lmc.pl/

Kim jest dobry specjalista?

Przede wszystkim dobry psycholog dziecięcy poznań to człowiek, który jest w stanie trafić do dziecka. W pierwszym kontakcie najważniejsze jest stworzenie więzi czy też relacji między pacjentem a specjalistą. Pierwsza wizyta wydaje się więc być tą najważniejszą. Zanim jednak dochodzi do pierwszej wizyty z dzieckiem najczęściej psycholog chce się spotkać indywidualnie z rodzicem. Przeprowadza z nim wywiad na temat zauważonych problemów dziecka. Po pierwszej wizycie z rodzicem przychodzi czas na wizytę samego dziecka.

Rodzic przygotowując swojego dziecko na pierwszą wizytę powinien mu wytłumaczyć na czym to wszystko będzie polegać. Sprawi to, że młody człowiek poczuje się bezpieczniej a przede wszystkim nie będzie negatywnie do wizyty nastawiony. Nastawienie dziecka w tym wypadku wydaje się być kluczowym elementem.

Koszt terapii

Koszt wszystkich wizyt u psychologa tak naprawdę trudno jest oszacować. Będą na niego miały wpływ różne czynniki. Po pierwsze w jakim mieście odbywać się będzie terapia. W każdym z nich ceny wizyt u psychologa są różne. Poza tym ważne będzie również to czy terapia będzie przebiegała pomyślnie czy jednak młody człowiek będzie potrzebował w jej trakcie więcej czasu. Im więcej wizyt tym terapia będzie droższa. Tutaj jednak nie liczy się koszt sam w sobie. Najważniejsze jest to, aby pomóc młodemu człowiekowi uporać się z jego lękami i problemami. Taki jest właśnie cel każdej rozpoczętej terapii. Łatwiej jest ją prowadzić kiedy dziecko chce ze specjalistą współpracować.